Рисуване с молив
Рисуване с молив
Рисуването с молив е много важна техника за всеки начинаещ художник. Всяко едно рисуване започва от молив и лист хартия. Дори големите картини и сюжетите им художниците често нахвърлят първо върху неголям лист хартия, за да ги пренесат после върху платното.
Умението да рисевате добре с молив не е по-малко важно и при работата с маслена живопис. Все пак именно с молива върху хартията се отличава майсторството да рисуваме леко и безгрешно всякакви обекти.
При работата с маслени бои вместо молив ще държите четка, а гумичка няма да имате. Поради тази причина от това колко точно сте се научили да рисувате с молив зависи и качеството на рисунъка ви с масло.
Живописта е тон плюс цвят, а умението да се работи с тоновете се придобива именно при работата с молив.
С какво все пак започва работата върху всяка рисунка или картина?
Първо художникът с леки линии набелязва къде ще се намира обектът му на листа. На този етап е важно предметът, който изобразяваме, да не е твърде голям за листа или платното. Или пък да е твърде малък.
Важно е той да бъде хармонично разположен в пространството на листа и да изглежда естествено. След това групата от предмети или сложният обект се разбиват на отделни части. Техният мащаб и размери се сравняват помежду си и се уточняват пропорциите.
След като сме определили размерите на предметите е необходимо да ги изградим. (Изграждането на предметите вижте тук.)
Сега е настъпил моментът за светлосенковото решение. За това взимаме мек молив, 3B и покриваме всички засенчени части на предметите с универсален скосен щрих, който се прави отдясно наляво и отгоре надолу.
Нужно е да покрием предмета с един щрих. Всеки предмет има своя собствена и падаща сянка. С един кос щрих трябва да покрием и собствената, и падащата сянка на предмета.
Това трябва да се направи за всички предмети. Когато в рисунката ни са защриховани всички петна на сянката, можем да пристъпим към разработването и уточняването на детайлите им.
На този етап трябва да уточним формата. Трябва да щриховаме по формата на предмета, т.е. да правим щрихи по линиите на формата му.
С напредването на творбата сенките трябва да бъдат все по-контрастни. Когато щриховаме сянката, можем да вземем по.мек молив. Когато щриховаме осветената част на предмета е по-добпе да вземем по-твърд молив. Сянката трябва да бъде подсилена, да стане по-тъмна.
Важно е да помним, че в сянката предметът притежава рефлекс. Рефлексът е отразена светлина. Особено важен е той при заоблените тела, такива като чаши, вази, ябълки и други предмети с кръгла форма.
Най-удобно е пъвно на защриховаме сянката. После с гумичката протриваме рефлекса. А после отново да защриховаме сянката и рефлекса с общ щрих по формата на предмета.
Внимавайте моливът ви винаги да е добре подострен. С подострен молив е по-лесно и по-приятно да се рисува.
Направете сянката по-тъмна. Светлата част на предмета трябва да се изсветли, затова я изтрийте с гумичка.
Светлата част на предмета наричаме петно на светлината. В нея трябва да щриховаме с твърди моливи.
Най-светлото място на картината е блика.
Не забравяйте за въздушната перспектива. Законът на въздушната преспектива гласи, че онези предмети, които са по-близо до нас, се рисуват по-ярки.
Бялото се прави по-бяло, а черното – още по-черно.
Онези предмети, които се намират далеч от нас, се рисуват бледо. Ако предметът е много далече, той се вижда едва-едва и се рисува все едно е в мъгла.
Също така е важен композиционният център на картината. Всичко, което се намира в центъра и на преден план на картината, трябва да се рисува и щрихова по-ярко.
За начало е нужно да се научите да рисувате постепенно, а по-късно можете да усвоите техниката за създаване на тоналност на изображението с помощта на щриховане с обикновен молив.
Когато вие направите щриховането правилно, то ще видите, че рисунката е придобила определен оттенък. Колкото по-силно натискате молива, толкова по-тъмни ще са щрихите и обратното – колкото по-леко натискате, толкова по-светли са те. Това се нарича тоналност. Художниците винаги използват този похват, когато рисуват с молив.
По време на урок курсове по рисуване във Варна с помощта на тоналността се придава обем и дълбочина на обекта. На вас този метод също ще ви бъде от полза, ако искате черно-бялата ви рисунка да изглежда реалистично.
Тоналността ще ви помогне да имитирате цветовете, да обозначавате сенките върху рисунъка. За смегчаване на ефектите на сенките можете да размажете щрихите с пръст или да използвате твърда гума. Яркостта на щрихите с молив зависи от твърдостта на графита, който има различни маркировки – НВ, В, 2В, 3B, 4B, и т.н. и т.п. Когато рисуване с обикновен молив е хубаво да имате под ръка няколко молива от различни марки.
Курсове по рисуване за деца (прочетете повече) продължават един - два часа.
Курсове по рисуване за възрастни (прочетете повече) продължават два часа.
Уроци по рисуване на открито сред природата (прочетете повече)
Рисунки с молив (прочетете повече)
Уроци по рисуване с маслени бои (прочетете повече)
Също така можем да проведем с Вас индивидуално занятие